W jaki sposób powstają naturalne kiszonki?

ogórki kiszone

Sposób odżywiania znacząco wpływa na zdrowie. Właśnie dlatego w diecie każdego człowieka nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Mowa tutaj nie tylko o świeżych produktach, ale również o kiszonkach. Kiszona kapusta czy ogórki cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów nie tylko z uwagi na swój smak, ale również na to, że są źródłem kwasu mlekowego, dostarczają porcję witamin i są naturalnym probiotykiem. Nie każdy jednak wie, jak właściwie powstają naturalne kiszonki. Kiszonki w naszym zakładzie powstają najlepszej soli kłodawskiej, które wyróżnia się najwyższym stężeniem NaCl. Jak przebiega proces produkcji?

Jak powstają ogórki kiszone? 

Mimo tego, że producenci ogórków kiszonych nie podają szczegółowych receptur, to podstawowe zasady kiszenia są powszechnie znane. Wszystko zaczyna się od umycia świeżych ogórków. Następnie warzywa są mieszane z solą kamienną z Kłodawy, która służy do wyciskania soków i konserwowania warzyw. W ten sposób rozpoczyna się proces fermentacji, który jest regulowany dzięki wcześniej wspomnianej soli.
Kolejnym krokiem jest zapakowanie tak przygotowanej mieszanki do naczyń fermentacyjnych. W zależności od potrzeb i przeznaczenia ogórków mogą to być słoiki czy garnki albo beczki. W całym procesie najważniejsze jest wytwarzanie kwasu mlekowego, ponieważ to właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za konserwację warzyw.

Na czym polega proces kiszenia kapusty? 

Kolejną kiszonką, która cieszy się równie dużą popularnością, jest kapusta. Producenci kapusty kiszonej rozpoczynają pracę od przygotowania składników, czyli:

  • dojrzałej kapusty białej lub czerwonej,
  • soli kamiennej z Kłodawy, która jest zdrowa i pomaga w osiągnięciu pożądanych efektów,
  • grubo startej marchewki,
  • przypraw dodawanych do smaku, na przykład czosnku, kopru, ziela angielskiego czy liści laurowych.

Najlepiej, jeśli kiszenie odbywa się w kamionkowych albo drewnianych naczyniach. Optymalna temperatura, która powinna być utrzymywana podczas prac, wynosi około 20-22 stopni Celsjusza. Podczas kiszenia niezbędne jest też obciążenie. Bardzo ważną kwestią jest, aby kapusta nie miała kontaktu z powietrzem. Kiszenie jest procesem beztlenowym dlatego, jeżeli kapusta nie będzie szczelnie zamknięta, może zgnić.